Szukaj:
PL EN ES
Polecamy

Kalendarz treningów

Alfaholicy_SimRacingPL Server
Wróć   SimRacing wyścigi online > Działy Tematyczne > Kierownice i inne kontrolery > Sprzęt własnej produkcji / modyfikacje sprzętu

6DOF Motion Platform - Electro SimMotion

Zarejestruj się Projects Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane

Sprzęt własnej produkcji / modyfikacje sprzętu Wszystko o akcesoriach wykonanych we własnym zakresie

Odpowiedz
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
stare 19-02-2019, 20:56   Post #1 (permalink)
Awatar electro18

6DOF Motion Platform - Electro SimMotion

Witam

Tak jak obiecałem kilku osobom w końcu przedstawie projekt swojego 6DOFa.

Nad projektowaniem, budową i ustawieniami spędziłem kilkaset godzin, ale z efektów jestem bardzo zadowolony a prezentuje się to tak:

Rama:

Rama nie została jeszcze pomalowana, ani nie ma zamontowanej obudowy, ponieważ sprzęt poszukuje nowego właściciela i zostanie pomalowany w barawch jakie ktoś wybierze.

Jeżeli chodzi o budowę to wiekszość wykonana z wysokogatunkowych profili stalowych 30x30, 50x30 i 60x30 scianka 3 lub 2 mm, w zależności od zapotrzebowania (większość 3mm). Dodatkowo trochę kątownika i płaskownika, a także prętów stalowych i nierdzewnych potrzenych do toczenia.
Spawy wykonywane metodami MMA, TIG oraz MIG wszystko zależne od materiału i miejsca spawu.

Ramiona na przekładniach wykonane z płyty stalowej ciętej wodą.

Najwiekszym problemem były przeguby kulowe których nie ma dostępnych o takich parametrach, więc konieczne było zaprojektowanie i wykonanie od zera. Same prace na frezarce i tokarce zajeły nad tymi elementami ponad 50 godzin.

Ramiona górne wykonane z rur bezszwowych o bardzo dużej wytrzymalości ściągane na zamówienie (czekałem za nimi ponad miesiąc)

Napęd:

6DOF napędzny jest silnikami 1,1 kW podkręconymi do 1,5kW do tego dobrane falowniki oraz rezystory hamujące. Prędkość zredukowana przekładniami aby uzyskać jak największą moc. Całość sterowana jednym kontrolerem.

Specyfikacja osprzętu:

Baza: OSW - Oparte na SimuCube i Small Mige + SinCos oraz kilka obręczy
Pedały: Fanatec V3 inverted
Shifter: Fanatec SQ V 1.5 a także łopatki przy kierownicy
Ręczny: Hydrauliczny własnej konstrukcji
Fotel: Sparco Circuit LF II + pasy Sparco, ale niepamiętam modelu
Audio: Logitech Z-906 oraz słuchawki Asus ROG Strix Fusion 700
Monitor: Samsung QLED LC49HG90
Gogle VR: Oculus Rift CV1
System wibracji: 4 x ButtKicker mini LFE
ButtonBOX zintegrowany z 4 wyświetlaczmi 7 segmentowymi, diodowym obrotomierzem RGB oraz wyświetlaczem biegów. Całośc zmontowana z rigiem.
Dodatkowo kilka zasilaczy 24V, 12V I 5V, 2 karty dzwiękowe na USB oraz niezliczona ilość kabli.

Cała platforma z osprzętem wykorzystuje około 30 portów USB, ale do komputera idzie tylko jeden USB i jeden HDMI, ale w planach jest przejscie na jeden przewód Thunderbolt 3. No i kabel zasilający niestety wtyczka 5P 32A 460V

Poniżej film prezentujący działanie platformy:

https://youtu.be/knBO8QfpodY

Zapraszam także do polubienia stony na facebooku: Electro SimMotion, na bieżąco będą tam wrzucane filmy oraz przedstawiane zmiany.
electro18 jest offline  

Ostatnio edytowane przez electro18 : 20-02-2019 - 13:26
Odpowiedź z Cytatem
stare 20-02-2019, 03:25   Post #2 (permalink)
Awatar Arcson

Na Józefa Simratzingera! Ile to wszystko kosztowało? Wygląda niesamowicie i podejrzewam, że równie dobrze pracuje. Gratulacje i szacun za zrealizowanie tak złożonego projektu.

Daj znać za miesiąc o ile rachunki za prąd wzrosną
Arcson jest offline  
Rating: 3593 | Skill: 4.26 | OpenRating: 0
Logitech Formula Force EX | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Łopatki
Odpowiedź z Cytatem
stare 20-02-2019, 10:56   Post #3 (permalink)
Awatar FIK 2012

Szacun ! ile cenisz za to wszystko jesli mozna wiedziec ?
FIK 2012 jest offline  
Rating: -146 | Skill: 0 | OpenRating: 0
Odpowiedź z Cytatem
stare 20-02-2019, 14:22   Post #4 (permalink)
Awatar electro18

Dzięki wielkie za docenienie.

Ciężko dokładnie obliczyć koszt budowy, bo wszystko praktycznie wykonywane samemu bądź przez znajomych, a są to setki godzin pracy i nie mam pojęcia jak ich się doliczyć i je wycenić. Sama stal kosztowała ponad 5000 PLN, do tego gazy, drut spawalniczy, elektrody, tarcze itd część miałem, część kupowałem, część wykorzystałem do innych projektów. Siniki i przekładnie to koszt ponad 10000 PLN, do tego elektronika i okablowanie, to są elementy których nigdy do końca nie liczyłem ale tanio ne było. Ceny bazy, pedałów i całego pozostałego hardware-u można sprawdzić na stronach czasami wole nie wiedzieć ile to wszystko mnie kosztowało.

Jeżeli chodzi o prąd to średnie zużycie zależne od wyścigów:
Torowe - 3kW
Rally - 4kW
F1 - 5kW
Drift - 6 kW
Max zarejestrowany pobór to 12kW.
Wszystkie średnie zużycia zapewne trochę wzrosną, ponieważ będzie montowane na silnikach tak zwane chłodzenie obce, aby obniżyć temperatury pracy silników. Często pracują na niskich częstotliwościach przez co nie mają się jak schłodzić, a to rozwiąże problem temperatur.

Cena za wszystko to 35000 EUR - dla osób uważających, że to za dużo to przykładowo PROSIMU T6 (bardzo podobna konstrukcja o słabszych parametrach nie wspominając już o osprzęcie w promocji kosztował 49999 EUR.
electro18 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 20-02-2019, 16:32   Post #5 (permalink)
Awatar Danonak

rF2 SMP GT3 2017

Proszę nakręć jeszcze film jak się wdrapujesz na ten technologiczny mokry sen simracera
Danonak jest offline  

Rating: 39436 | Skill: 13.46 | OpenRating: 0
Odpowiedź z Cytatem
stare 21-02-2019, 09:05   Post #6 (permalink)
Awatar electro18

Cytat: Napisał Danonak Zobacz post
Proszę nakręć jeszcze film jak się wdrapujesz na ten technologiczny mokry sen simracera
Nakręcić mogę, ale nie ma z tym jakiegoś problemu, dolna rama ma 40 cm, a platforma ma zaprogramowany magiczny przycisk i po wciśnięciu rig opuszcza się na wysokość 100 cm. W planach jest zrobienie jeszcze jednego stopnia, aby ułatwić jeszcze wsiadanie.

Zauważyłem jeszcze, iż w pierwszym poscie jest brak linka do strony na FB więc wrzucam teraz:
https://www.facebook.com/Electro-Sim...5173103690158/
electro18 jest offline  

Ostatnio edytowane przez electro18 : 21-02-2019 - 18:54
Odpowiedź z Cytatem
stare 27-02-2019, 21:09   Post #7 (permalink)
Awatar electro18

W dniu dzisiejszym platforma testowo otrzymała na dwóch silnikach, dodatkowy system chłodzenia, regulowany automatycznie względem temperatury, aby wycisnąć jeszcze trochę mocy z silników, przy optymalnej temperaturze ich pracy. Już niedługo wyniki testów.
electro18 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 28-02-2019, 13:42   Post #8 (permalink)
Awatar kruchy

Potwierdzam! Wojtek pokazał mi jak wskakuje i nie ma z tym absolutnie żadnego problemu.

Efekt opadu kopary po tym jak to zobaczyłem jest niepowtarzalny.

Cytat: Napisał electro18 Zobacz post
Nakręcić mogę, ale nie ma z tym jakiegoś problemu, dolna rama ma 40 cm, a platforma ma zaprogramowany magiczny przycisk i po wciśnięciu rig opuszcza się na wysokość 100 cm. W planach jest zrobienie jeszcze jednego stopnia, aby ułatwić jeszcze wsiadanie.

Zauważyłem jeszcze, iż w pierwszym poscie jest brak linka do strony na FB więc wrzucam teraz:
https://www.facebook.com/Electro-Sim...5173103690158/
kruchy jest offline  
Rating: 1585 | Skill: 1.32 | OpenRating: 0
Logitech G25 | Fanatec Clubsport Pedals | Logitech G25 | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Łopatki
Odpowiedź z Cytatem
stare 07-03-2019, 09:47   Post #9 (permalink)
Awatar electro18

Tak jak obiecałem wcześniej opisywane testy zakończone bardzo pozytywnym wynikiem, temperatury po 2 godzinnej pracy spadły z 50-55°C do 32-37°C. Dzięki takiemu spadkowi prędkość przesunięcia ramienia udało się zwiększyć z 270mm/s do 310 mm/s, a także udało zmniejszyć się czas przyspieszenia od zera do maksymalnej prędkości, który wynosi niecałe 0,1 sekundy, wcześniej było 0,2 sekundy. W miedzy czasie zacząłem prace nad obudową, więc niedługo kolejne zdjęcia.
electro18 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 23-03-2019, 17:02   Post #10 (permalink)
Awatar electro18

Tak jak zapowiadałem wcześniej platforma przeszłą kolejny mały upgrade tym razem głównie wizualny. Zabudowana została dolna rama oraz zmontowane zostały antypoślizgowe podesty. Przy okazji polecamy obserwować i lajkować stronę na FB (link poniżej), bo w przyszłym miesiącu pojawi się KONKURS gdzie do wygrania będą VOUCHERY na treningi na symulatorze 6DOF. Więcej zdjęć w galerii (link poniżej).

GALERIA: https://1drv.ms/f/s!As9gN-BASDAis2ZvaO4zi9MVH3Xh

FB: https://www.facebook.com/Electro-Sim...5173103690158/
electro18 jest offline  

Ostatnio edytowane przez electro18 : 23-03-2019 - 20:01
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Tagi
6dof, electro, motion, platform, simmotion

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania