Szukaj:
PL EN ES
Polecamy

Kalendarz treningów

Alfaholicy_SimRacingPL Server
Wróć   SimRacing wyścigi online > Działy Tematyczne > Kierownice i inne kontrolery > Sprzęt własnej produkcji / modyfikacje sprzętu

DIY H-Shifter by Daro

Zarejestruj się Projects Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane

Sprzęt własnej produkcji / modyfikacje sprzętu Wszystko o akcesoriach wykonanych we własnym zakresie

Odpowiedz
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
stare 19-02-2017, 18:42   Post #1 (permalink)
Awatar Daroooo

Cool DIY H-Shifter by Daro

GALERIA

Witam. Pewnego jesiennego wieczoru podczas kolejnej redukcji biegów na moim shifterze z g27, pomyślałem, że ten chodzi jak zabawka(też mi odkrycie xD) i feeling który dawał nie był dla mnie satysfakcjonujący. Toteż postanowiłem stworzyć swój własny. Zacząłem od czytania i szukania informacji. Przejrzałem chyba wszystko co zostało opublikowane na ten temat w internecie. Rozważałem różne shiftery(od najprostszych z joystików, aż po bardzo skomplikowane działające na zasadzie prawdziwych skrzyń biegów). Najbardziej do gustu przypadła mi jedna konstrukcja(wykonana w Polsce przez przynajmniej 3 osoby, a na świecie dużo więcej). Nie była aż tak bardzo skomplikowana w budowie przy czym dawała dosyć realne odczucia przy zmianie biegów. Gdy zdecydowałem co chce zrobić, przystąpiłem do działań(zajęło mi to trochę czasu, gdyż pierwsze myśli nt. budowy shiftera pojawiły się w mojej głowie w listopadzie poprzedniego roku, natomiast działania zacząłem na przełomie stycznia i lutego). Najpierw rozrysowałem wszystko na kartce i z wymiarowałem(na oko), żeby potem przenieść to do komputera i zobaczyć to w 3d. Model(nie jest zbyt dokładny, bo to tylko podglądowy) szybko zweryfikował moje plany i "sprowadził mnie na ziemię". Okazało się, że wymiary nie grały ze sobą. Po wprowadzeniu wielu poprawek wybrałem się do sklepów po brakujące elementy(część miałem w domu).
Następnie przygotowałem projekt 2d elementów do wycięcia, po czym wyciąłem je na frezarce cnc. Wczoraj natomiast przystąpiłem do składania wszystkiego w jedną całość i tym sposobem powstało coś co przypomina h-shifter. Oczywiście nie jest jeszcze gotowy. Do zrobienia pozostała elektronika oraz estetyka(obudowa, gałka mieszek). Początkowo za wbijanie biegu odpowiedzialne miały być krańcówki wpięte w pada, ale do tych (najtańszych czyli takich jakiego posiadam) tragicznie się lutuje(pola lutownicze odpadają, cyna nie che sie trzymać itp). Jutro jeszcze będę próbował ratować sytuacje, przez przewiercenie płytki w miejscach lutowania i przekładanie kabelków na wylot. A jak się nie uda to zastosuje arduino na którym również zrobię hamulec ręczny(analogowy).
No i to by było na tyle. Zapraszam do oceny mojej pracy oraz dawania wskazówek dotyczących projektu. Pozdro

GALERIA

Daroooo jest offline  

Logitech G27 | Logitech G27 | Własny układ H | Hamowanie: heel & toe | Zmiana biegów: Układ H
Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-2017, 19:45   Post #2 (permalink)
Member
Awatar MaXyM

Wyślij wiadomośc poprzez ICQ do MaXyM
Z tymi krancowkami zgaduje ze na pewno sie da przylutowac.
Najpierw trzeba "pobielic" cyna. Duzo kalafonii, troche cyny i rozgrzanym grotem probujesz "wetrzec" cyne. Po paru sek cyna powinna sie zaczac chwytac i po chwili pokryje metalowa powierzchnie.
Oczywiscie trzeba z czuciem zeby temperatura nie uszkodzic samej krancowki.
MaXyM jest offline  
SLS developer :: sls.simracing.pl ::

Rating: 94355 | Skill: 7.59 | OpenRating: 0
Thrustmaster TX Racing Wheel | Logitech G25 | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Sekwencja
Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-2017, 20:17   Post #3 (permalink)
Awatar kula82

Ja zrobiłem inaczej nie lutowałem kabelków bezpośrednio do przełączników krańcowych tylko połączyłem kable z konektorami dzięki czemu jak się przełącznik kiedyś zużyje to wypne wtyczke i podłącze nowy przełącznik już bez lutowania za każdym razem.
Pozdrawiam
kula82 jest offline  
Rating: 14442 | Skill: 3.24 | OpenRating: 0
Thrustmaster T500 RS | Własny układ H
Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-2017, 20:31   Post #4 (permalink)
Awatar Daroooo

Dzięki za rady, ale nie zrozumieliście mojego problemu, albo ja nie do końca zrozumiale się wypowiedziałem(jeśli tak jest to przepraszam). Do krańcówek lutuje się prawie idealnie(od tygodnia czekają przyciski połączone z kabelkami). Chodziło mi o pada, do którego płytki źle się lutuje
Daroooo jest offline  

Logitech G27 | Logitech G27 | Własny układ H | Hamowanie: heel & toe | Zmiana biegów: Układ H
Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-2017, 21:08   Post #5 (permalink)
Awatar kula82

No niestety z padami tak już jest ja też miałem problem z przylutaowaniem do pada, dlatego przezucilem sie na gotowe płytki drukowane
kula82 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-2017, 21:24   Post #6 (permalink)
Awatar Daroooo

A z jakich konkretnie płytek korzystasz?
Daroooo jest offline  

Odpowiedź z Cytatem
stare 19-02-2017, 21:54   Post #7 (permalink)
Awatar kula82

BU0836-LC Load Cell Joystick Controller [BU0836-LC] - 26.99GBP : Leo Bodnar, Simulator Electronics
kula82 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-2017, 12:51   Post #8 (permalink)
Awatar kysior

Jakiego łożyska wahliwego użyłeś? (tak się nazywa ten element tuż nad dolną sprężyną?)

Nie podzieliłbyś się rysunkami do wycięcia na CNC?
kysior jest offline  

Logitech DFGT
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Tagi
daro, diy, hshifter

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania