Szukaj:
PL EN ES
Polecamy

Kalendarz treningów

Alfaholicy_SimRacingPL Server
Wróć   SimRacing wyścigi online > Działy Tematyczne > Kierownice i inne kontrolery > Sprzęt własnej produkcji / modyfikacje sprzętu

Duzy problem DIY platform ruchu

Zarejestruj się Projects Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane

Sprzęt własnej produkcji / modyfikacje sprzętu Wszystko o akcesoriach wykonanych we własnym zakresie

Odpowiedz
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
stare 11-01-2019, 08:45   Post #1 (permalink)
Awatar gosc2009

Duzy problem DIY platform ruchu

Witam. Pare osob na tym forum budowalo, buduje kontrukcje motion oparte na silnikach od wycieraczek czy na silnikach DC. Z braku czasu swoja konstrukcje skladam juz z dwa lata. No ale dotarlem do konca - zostaly tylko testy pod konkretnym tytulem. Jednak na samym koncu wyszedl WIELKI problem tego typu konstrukcji, o ktorym jakos nikt nigdy, nigdzie nie wspomnial. Ja wiem ze to logiczne, ale jakos na etapie budowy, tak daleko w przyszlosc nie wybiegalem.
Mianowicie symulator tak zbudowany nadaje sie wylacznie do gry. Ja osobiscie, np mam tak zorganizowany rig, ze poza jezdzeniem, serfuje po necie, cos tam ogladam itp. Ale z motion pod tylkiem to odpada. Silniki bez napiecie kreca sie pod moim ciezarem - ruchem, a wiec fotel lata na lewo i prawo bez zadnej kontroli. Po zapytaniu o rozwiazanie na zagranicznych forach, wyszlo ze nie tylko ja widze w tym wielki problem. Czesc uzytkownikow trzyma napiecie na silnikach, ale wiekszosc blokuje silniki. Mozna jeszcze starac sie idealnie wybalansowac fotel - ale i my musimy siedziec wybalansowani�� Wiec raczej nie zostalo mi nic innego jak dolozyc jakis plaskownik i spinac calosc do kupy podczas nie uzywania motion. Nie mniej dla mnie osobiscie jest to wielki minus tego typu konstrukcji.

EDIT:
Konstrukcje zablokowalem. Jest ok. Wiadomo, że nie jest to rozwiązanie idealne i przed każdym graniem trzeba "rozpinać" blokady, ale funkcję swoją spełnia i da się uzywać riga do innych celów niż motion.

gosc2009 jest offline  

Ostatnio edytowane przez gosc2009 : 11-01-2019 - 23:07

Thrustmaster T500 RS | Thrustmaster TH8 RS Shifter | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Łopatki
Odpowiedź z Cytatem
stare 14-01-2019, 19:02   Post #2 (permalink)
Awatar electro18

Rzeczywiście jest to problem, bo nawet gdy zastosujemy przekładnie 1:80 czy 1:100 to mimo, iż siedząc nie jesteśmy wstanie obrócić wałka i powinno być wszystko sztywno. To niestety z czasem ślimak i zębatka wycierają się i dostają luz który także jest denerwujący. Ten problem nie występuje już przy 3DOF-ie, ponieważ mamy cały ciężar oparty na przekładniach niestety cena mocno szybuje w górę ponieważ silniki muszą być dużo mocniejsze a co za tym idzie przekładnie także a tu koszt wrasta bardzo szybko. Dlatego sam wybrałem budowę 6DOFa, bo chcąc unieść ponad 300 kg (kompletny rig z kierowcą) i uzyskać przy tym dużą prędkość i skok platformy moc którą potrzebowałem to 3 x 2,5 kW przy 3DOFie, a przy takiej mocy cena elementów była podobna do 6DOFa (6 x 1,3kW). A co ciekawe zagłębiając się bardziej w temat budowa 6DOF jest dużo prostsza niż 3DOF, natomiast sterowanie to już inna bajka, aby wszystko wspólnie działało. Sam mam plan założyć wątek na temat mojego 6DOFa i problemów na jakie napotkałem przy budowie, a było tego sporo przez 6 miesięcy, bo tyle mi to zajęło.

gosc2009 bardzo fajna konstrukcja, jedynym elementem jaki bym poprawił to przeszlifować spawy, aby tak nie rzucały się po oczach.
electro18 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 14-01-2019, 20:56   Post #3 (permalink)
Awatar Dab_Dudek

Co prawda nie mam już swojego 2dof, ale miałem podobnie zrobione co Ty. przy tych silnikach nie ma innej opcji ( no chyba że blokada softwarowa ). Na wcześniejszych silnikach od UNO ( Fiata oczywiście ) można było spokojnie latać bez blokad - no ale wrażenia nieporównywalne. Fajny 2dof
Dab_Dudek jest offline  

Thrustmaster T500 RS | Logitech G27 | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Sekwencja
Odpowiedź z Cytatem
stare 15-01-2019, 09:05   Post #4 (permalink)
Awatar gosc2009

Electro18 super jakbys kiedys opisal budowe swojego 6dof, na polskich forach za duzo info nie ma o motion. A co do spawow, to niestety tak smarkam. Jakos nie mam reki do spawania. Sam spaw jest mocny ale wyglada nie ciekawie. Docelowo planowalem obudowac ta platforme, no ale zobaczymy.

Maciek Twoja platforme znam i na niej sie wzorowalem. W wielu sprawach mi pomogles, ale o koniecznosci uzycia tych blokad jakos nigdy nie pomyslalem, a i na Twoich zdjeciach ich nie widzialem.
gosc2009 jest offline  

Thrustmaster T500 RS | Thrustmaster TH8 RS Shifter | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Łopatki
Odpowiedź z Cytatem
stare 15-01-2019, 14:04   Post #5 (permalink)
Awatar electro18

Zgadza się na polskich forach praktycznie zerowe informacje szczególnie jeżeli chodzi o cokolwiek powyżej 2DOF nie wiem nawet czy w ogóle coś znalazłem, więc na pewno przedstawię coś na temat mojego projektu. Miałem plan, robić fotorelacje z prac, ale jak zacząłem pracę to okazało się, iż schodzi na to tyle czasu, że zabraknie mi urlopu na wykonie głównych elementów w czasie jego trwania. Natomiast spawy nie wyglądają najgorzej jak na spawarkę elektryczną, ważne aby były dobrze wtopione w materiał wtedy można zeszlifować je do zera niestety ten proces jest strasznie czasochłonny ja przy moim 6DOFie straciłem około 40 godzin na spawanie i 120 godzin na szlifowanie do zera.
electro18 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Tagi
diy, duży, platform, problem, ruchu

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania