Szukaj:
PL EN ES
Polecamy

Kalendarz treningów

Alfaholicy_SimRacingPL Server
Wróć   SimRacing wyścigi online > Newsy i Artykuły > Artykuły > Hardware

Logitech Formula Force EX

Zarejestruj się Projects Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane

Hardware Wszystko o sprzęcie do simracingu (kierownice i nie tylko)

Odpowiedz
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
stare 02-01-2010, 12:48   Post #1 (permalink)
Administrator
Awatar McLaren

Wyślij wiadomośc poprzez ICQ do McLaren
Logitech Formula Force EX

Podobnie jak w przypadku DFP i DFGT, tak i tutaj Logitech Formuła Force EX jest ewolucją zastępującą wycofywany z rynku produkt. EX zastępuje starą i zasłużoną kierownicę Logitech WingMan Formula Force GP znaną pod potoczną nazwą "czerwony logitech". Poprzednik był bardzo kontrowersyjny ponieważ posiadał zarówno sporo zalet jak i wad. Czy w przypadku następcy będzie inaczej?, co nowego jest w EX ?

Na początek nowości, podobnie jak w przypadku DFGP zmiany to głownie koło kierownicy. Jest ładniejsze wizualnie oraz dodano przyciski podobne do tych w DFP. Na tym praktycznie zmiany się kończą.

Czy kierownica jest lepszym następcą starego WingMan-a ? Trochę tak, głownie za sprawą większej ilości przycisków, natomiast pozostałe wady nie zostały wyeliminowane. Wniosek jest jeden, EX to model po "face liftingu" niby nowy ale tak naprawdę nie wiele się zmienił. Główną zaleta jest cena i na pewno to będzie głównym czynnikiem motywującym przy jej zakupie

Dane techniczne
Zakres :
180 stopni, potencjomert analogowy
Ilość przycisków :14
Force Feedback :Tak
Paddlesy :2 plastikowe
Shifter :Brak
Pedały :2 , potencjometry analogowe
Split axis :Tak
Interfejs :USB

Plusy
  • Force Feedback
  • Cena
  • Duża ilość przycisków

Minusy
  • Niewielki zakres skrętu (180 stopni)
  • Szybko pojawiające się luzy
  • Skrzypienie kierownicy
  • Słabe paddlesy
  • Niska trwałość potencjometrów
Rex

Formula force ex-a zakupiłem zafascynowany f1challenge. Długo wahałem się pomiędzy momo a ex-em. Były to moje początki z simracingiem i stwierdziłem, że nie ma sensu przepłacać skoro nie wiem czy mi się to spodoba. Wybór padł na Formula Force EX - i bardzo dobrze. Dużo wcześniej posiadałem Media-Tech-a coś tam coś tam, nie pamietam numeru. Po podłączeniu ex-a zapomniałem o wszelkich doznaniach z tamtą kierą, gdyż świat za kierownicą stał sie inny.
Przygoda z ex-em trwała ponad pół roku i w tym czasie nie wystąpiły żadne problemy z użytkowaniem sprzętu. Wymieniłem ją na DF GT bo się zaraziłem simracingiem.

KOŁO KIEROWNICY
Co do samej kiery to kąt obrotu 180" na początek wystarcza. Przyciski są rozmieszczone z zachowaniem ergonomii i ich ilość jest w zupełności wystarczająca, nawet dla wybrednych. Paddlesy są przyciskami, ale działają bez zarzutu. Użytkownicy DFP narzekali na wadliwe ich działanie, choć znaleźli sposoby na rozwiązanie tego problemu. Potrafiły zrzucać dwa biegi na raz co zazwyczaj owocowało spinem. Samo koło jest pokryte gumą, lecz jest ona wygodna i przyjemna w dotyku. Wrażenia są bardzo przyjemne. Mocowanie ma dwa uchwyty i przytwierdza fajere do blatu dość skutecznie. Kalibracja przebiega bardzo szybko i sprawnie. Mały tip: Steering lock w simie max - 12 by cieszyć sie przyzwoitą precyzją. Optymalny 6,5.

FORCE FEEDBACK
Po zainstalowaniu należy ustawić ujemne siły force feedback w simie (jak w każdym produkcie Logitecha). W rFactor używałem pluginu Real Feel. Czucie auta było zadowalające i wjazd na kerba bądź "wyjazd w buraki" był od razu zauważalny na kierownicy.

PEDAŁY
W zestawie znajdziemy zespolone pedały gazu i hamulca. Po zainstalowaniu by cieszyć się nimi należy ustawić by pracowały na oddzielnych osiach (w sterowniku od Logitecha). Przy kalibracji należy wcisnąc je kilkatrotnie do końca i puścić. To tyle.
Warto od czasu do czasu (w szczególności gdy używamy pedałów w miejscu gdzie się kurzy) rozebrać je i wyczyścić. Przyznam jednak, że w porównaniu z DFP czy DF GT, jakość wykonania pedałów odstaje. Jedna sprężyna w hamulcu jest odczuwalna i jak mieliśmy styczność z innymi produktami "z wyższej półki" to będziemy rozczarowani. W momencie gdy Formula Force EX jest naszą pierwszą kierownicą będziemy z nich w 100% zadowoleni.
Mała podpowiedź: gdy nasze "geje" leżą na dywanie to wystarczy zabezpieczenie antypoślizgowe, które jest w komplecie. Natomiast, gdy nasze "chłopczyki" leżą na podłodze o gładkiej powierzchni to nieocenioną pomocą jest taśma klejąca dwustronna (używam tego patentu do dziś w DF GT). Zero poślizgów.
EKSPLOATACJA i KONSERWACJA
Konserwacja sprowadza się do wyczyszczenia z kurzu i od czasu do czasu przesmarowania mechanizmu w kierownicy by nie skrzypiała (może ja jestem wyczulony na tym punkcie). Nie jest to bardzo skomplikowany zabieg i każdy kto posiada jakiekolwiek zdolności manualne z pewnością sobie poradzi.

PODSUMOWANIE
Logitech Formula Force EX to produkt, który gorąco polecam osobom zaczynającym przygodę z simracingiem. Za kwotę ok. 200 PLN otrzymujemy kierownicę z force feedback-iem i 180" kątem obrotu. Nauczymy się na niej podstawowych umiejętności przydatnych w późniejszej "karierze". Dodatkowo dostarczy nam ona sporo zabawy. Sprzęt jest bezawaryjny i bardzo prosty w obsłudze (podłączenie, kalibracja). Nie ma problemów ze sterownikami. Bardzo rzadko zdarzają się awarie zasilaczy, które Logitech zazwyczaj wymienia na gwarancji. Jest to kierownica wręcz przeznaczona do "nauki jazdy". Do dziś są na naszym portalu kierowcy (doświadczeni), którzy korzystają z tego sprzętu i nie odstają wynikami od użytkowników posiadających lepszy sprzęt. Moim zdaniem kierownica numer 4 po G25, DF GT i DFP jeśli chodzi o kontrolery do simracingu.

majeklth

Kierownicę Logitech Formula Force Ex kupiłem jakiś rok temu. Wcześniej miałem kółko od Media-Tech, o zdecydowanie słabszej jakości wykonania i bez FF. Omawiana kierownica to rozwinięcie WingMan Formula Force GP, z większością jej wad i zalet.

Na początek pedały. Zaraz po wyjęciu z kartonu okazało się ,ze podstawka pod stopy dla kogoś o rozmiarze buta 46 jest trochę za krótka, po prostu stopy się na niej nie mieszczą… Na szczęście po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić i przestaje to przeszkadzać, jednak na początku użytkowania może być troszkę dokuczliwe. Przy mocnym naciskaniu pedałów, podstawka lubi pojechać po podłodze, wiec warto zainteresować się dodatkowym systemem antypoślizgowym. Co do jakości wykonania - nie ma do czego się przyczepić, wszystko działa cicho i sprawnie, z tym ,że po roku użytkowania pojawiają się pierwsze szumy na potencjomerach ,które co prawda nie przeszkadzają bo są w środku zakresu i nie wpływają na maksymalne wartości, ale warto to odnotować.

Kierownica. Wieniec solidny, dosyć gruby, dobrze leży w dłoniach. 10 przycisków, krzyżak kierunkowy i 2 niewielkie paddlesy. O ile rozmieszczenie przycisków jak i jakość ich wykonania nie budzą zastrzeżeń, o tyle paddlesy, nie dość że są małe to maja bardzo mały skok, przez co na początku łatwo w ferworze walki zrzucić dwa biegi na raz. Można się do tego przyzwyczaić, ale Logitech mógł zrobić to lepiej... Mocowanie kierownicy do blatu pewne i solidne. Przy mocnym dokręceniu łatwiej przesunąć całe biurko niż sama kierownicę.
Kabelki od zasilania i pedałów trzymają się dobrze, tak że w czasie jazdy nic nie powinno się odłączyć. Ponieważ to moja pierwsza kierownica z FF nie mam porównania do innych, ale wydaje mi się ,ze sprzężenie zwrotne w tej kierownicy jest dość solidnie wykonane i po odpowiedniej konfiguracji bardzo dobrze oddaje to co z samochodem w danej chwili się dzieje. Większych wad kierownicy nie zauważyłem, jedynie minimalny luz w momencie zmiany kierunku kręcenia, który jest chyba na zębatkach FF, gdyż ruchy kierownicy w rzeczywistości przenoszone są płynnie na ekran komputera. Druga sprawa to kąt obrotu kierownicy. 180* na początek wystarcza, jednak gdy nabierze się już trochę doświadczenia, to te 180* zaczyna ograniczać i wtedy trzeba zacząć rozglądać się za czymś co ma większy kąt obrotu, najlepiej 900*,a do tego manualną skrzynię biegów i pedał sprzęgła...

Na koniec dodam, że kierownica przez ten ponad rok była używana bardzo często i luzy na kierownicy, jak i lekkie szumy na potencjometrach o których wspomniałem, przy normalnym użytkowaniu(powiedzmy 2h codziennie) mogą pojawić się po dwóch latach, albo i później. Dla tego uważam, że Formula Force EX jest niezłym wyborem na początku kariery simracera. Za stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymujemy solidny sprzęt który pozwoli nam wejść do świata wirtualnych wyścigów i będzie nam służył przez lata albo, co bardziej prawdopodobne, do czasu zakupu poważniejszego kółka.
McLaren jest offline  

Ostatnio edytowane przez LesiU : 02-01-2010 - 13:00

Rating: 72251 | Skill: 6.46 | OpenRating: 0
Logitech G25 | VPP Pedal-Set | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Sekwencja
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Tagi
force, formula, logitech

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania