Szukaj:
PL EN ES
PolecamyKalendarz treningów


Alfaholicy_SimRacingPL Server
Wróć   SimRacing wyścigi online > Newsy i Artykuły > Artykuły > Portal SimRacingPL

Jak powstawał PRS

Zarejestruj się Projects Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane

Portal SimRacingPL Informacje o naszym portalu, poradniki instrukcje itp

Odpowiedz
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
stare 03-08-2006, 18:44   Post #1 (permalink)
Awatar Kipila
 
Zarejestrowany: Jul 2005
Skąd: Bydgoszcz
Postów: 3.698
Jak powstawał PRS

2006.08.04PRS ma już 2 latka To niedużo, ale jest już bardzo dojrzałym forum, z masą doświadczeń i sukcesów. Obecnie w ramach lig organizowanych przez PRS ściga się blisko 70 osób. Zastanawialiście się kiedyś od czego się to wszystko zaczęło? Kto to zainicjował i jak wyglądał początek PRS? Kilka dni temu nadarzyła się okazja, by porozmawiać z jednym twórców PRS, Krzysztofem 'McLarenem' Walińskim. Oto co udało mi się dowiedzieć o powstaniu PRS i o tym, co działo się przed tym wydarzeniem.

Na początek opowiedz może o tym, co robiłeś przed powstaniem PRS, o Twoich początkach w simracingu i kto wówczas Tobie towarzyszył.

Moja zabawa z simracingiem zaczęła się od offline'owej ligi GP3 w 2002 roku, organizowanej przez F1 Ultra. Tam poznałem m.in. camera i luk'a. Później zdobywałem tam doświadczenia związane z organizowaniem wyścigów. W marcu 2002 roku zacząłem zabawę w lidze Nascar, gdzie wraz z MaXyMem, lukiem i camerem założyliśmy wspólny zespół. Odbywało się to na FFS i tam poznałem również m.in. Padka i witka_p oraz Szymona.to.I gdzie tutaj powstał pomysł na własny serwer i forum?

Napotkaliśmy na pewne problemy organizacyjne, a chęć ścigania się była, wtedy pojawiły się takie pomysły. Były chęci znalazły się też środki. Dzięki uprzejmości jednej z lubelskich firm udało się postawić serwer, tuż przed wakacjami 2004 roku. Rozpoczęliśmy na nim treningi Nascar, powstała również letnia Liga. Mając własny serwer mogliśmy również stworzyć własne forum. Początkowo służyło nam tylko do umawiania się na wyścigi i wszelkim sprawom ściśle z tym związanym. Wówczas forum tworzyła garstka ludzi, ścigających się w serii nascar.


A skąd nazwa PRS – Polish Racing Server?

Bo odzwierciedla jego powołanie. Byliśmy i jesteśmy do dzisiaj jedynym forum z własnym serwerem w Polsce na którym w sposób profesjonalny prowadzone są ligi różnych serii wyścigowych. Udało się załatwić nazwę domenową, pojawiło się PRS jako polski serwer wyścigowy. 4 sierpnia 2004 roku, czyli dokładnie przed dwoma laty, dostaliśmy domenę prs.mbnet.pl i został uruchomiony system portalowy.

Jak dalej toczyły się jego losy PRS? W tej chwili ‘znakiem firmowym’ PRS jest GTR. Jak doszło do powstania ligi opartej na tym simie?

Liga letnia Nascar pozwoliła nam się rozkręcić, jednak wciąż było to raczej kameralne grono. W międzyczasie pojawił się GTR. Jego demo nakręciło nas na tyle, że wiedzieliśmy, że chcemy zrobić ligę GTR. Po ukazaniu się pełnej wersji rozpoczęliśmy testy online. W tym samym czasie zajmowaliśmy się także polską lokalizacją GTR. Do przetłumaczenia początkowo było tylko radio, później zdecydowano o pełnej lokalizacji. A tłumaczeniem zajmowali się m.in MaXyM, Padek78, camer, luk i ja. W oczekiwaniu na wydanie polskiej wersji rozpoczęliśmy sezon testowy, którego wyniki są juz w SLS. W wyścigach udział brało kilkanaście osób. Pozwolił on uporać się nam z większością bolączek trybu multiplayer GTR-a. Tak dotrwaliśmy do polskiej premiery GTR a miało to miejsce tuż przed wakacjami 2005r. 2 tygodnie później ruszyła pierwsza oficjalna Liga GTR w Polsce. Wraz z GTR wszystko zaczęło nabierać tempa, na forum i w lidze coraz szybciej pojawiały się nowe twarze.GTR to jednak nie wszystko, PRS organizuje przecież wyścigi ligowe i fun race'y kilku innych simów.

Zgadza się. W listopadzie 2005 roku pojawiła się u nas Liga F1 Challenge, w której na początku ścigali się w większości ludzie z portalu F1Ultra. Tutaj również początki nie były łatwe, jednak dzięki dużej pracy mALego oraz Gareda Liga F1C funkcjonuje obecnie wyśmienicie. Dla chcących zrelaksować się za kółkiem mamy ligę GT Legends, która istnieje od marca 2006 roku. Klimat wyścigów jest tutaj znacznie bardziej swobodny, takie były też założenia. Minimum formalności, maksimum zabawy. Przed kilkoma tygodniami ruszyła letnia Liga Nascar. To kolejna reaktywacja, mamy nadzieję że tym razem ‘odrodzenie’ się powiedzie i Nascar zostanie z nami na stałe.Czy miałeś jakieś większe problemy podczas opiekowania się PRS?

W pewnym momencie, tuż po zakończeniu pierwszego sezonu GTR bezpłatne korzystanie z serwera okazało się niemożliwe, musieliśmy szukać pomocy finansowej. Było to dla nas naprawdę bardzo frustrujące, gdyż mogło zagrozić naszemu bytowi. Nasze community zrozumiało jednak, że w obliczu braku sponsora samo musi ponieść koszty zabawy i wspólnymi siłami udało się uruchomić serwer na bardzo szybkim łączu. To naprawdę duże osiągnięcie.


Co było, może i jest do tej pory, największym wyzwaniem i na co kładziesz największy nacisk w prowadzeniu PRS?

Największym wyzwaniem jest praca z ludźmi. Trudno jest podejmować ważące decyzje, często wbrew większości community, ale mamy na względzie trzymanie kursu ustalonego przed dwoma laty. A największy nacisk jest kładziony na to, aby wszystko było prowadzone profesjonalnie, rozgrywki odbywały się w duchu fair play, a zawodnicy wynosili z tego jak najwięcej pozytywnych wrażeń.


Na zakończenie opowiedz o planach na przyszłość, dokąd zmierza PRS?

Plany to rozwój, ostatnio powstał cały system Commerc do obsługi Lig, który jest znaczącym osiągnięciem na skale światową. Od teraz praktycznie wszystko jest sprawnie prowadzone za pomocą automatu, co powoduje dużo prostsze i bardziej przejrzyste funkcjonowanie wszystkich Lig. Ogólnie ostatnio największy nacisk był położony na rozwój software, co także widać w nowym obliczu www.simracing.pl. Co będzie rozwijane w dalszych planach ciężko powiedzieć jednak nasze plany w dużej mierze się realizują i miejmy nadzieję, że tak pozostanie. Od lutego zmieniliśmy wraz z systemem portalowym (przechodząc na komercyjny soft vbulletin) swój profil przekształcając się w portal SimRacingPL. Od tej pory jestesmy platforma przygotowana do rozgrywania wyścigów i organizowania Lig dla wszystkich dostępnych simów i na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie organizować jeszcze kilka Lig, aby znalazły się osoby chętne do poprowadzenia i uczestnictwa, wszystko co potrzebne mamy. Duży nacisk kładziemy także na pomoc w poznawaniu tajników simracingu dla nowych osób. Dzięki tym działaniom możemy juz dzisiaj poszczycić się sporym gronem osób, które swoja przygodę rozpoczynały u nas, a ich wyniki są na bardzo wysokim, światowym poziomie. W pewnym sensie to nic dziwnego skoro poziom Ligi porównując do wyników światowych jest bardzo wysoki, a to zapewne dzięki temu, że zawsze stawiamy wysoko poprzeczkę, wszystkie Ligi organizujemy bez pomocy (tzw. helpów) na długich, wymagających dobrego przygotowania, dystansach.

Rozmowę poprowadził: Krzysztof 'Kipila' Waligórski
2008.08.04

Mamy dzisiaj 0.4.08.2008 czyli to 4 rocznica. Podsumujemy sobie dzisiaj to czego dokonaliśmy przez ten czas oraz co planujemy na najbliższy czas. Na początek czas na małą nostalgię i powspominanie jak to kiedyś było. Specjalnie w tym celu wygrzebałem kilka ciekawych grafik .

Jak już wiele razy było wspominane zaczynaliśmy od Nascara NR2003. Pierwszą stroną jaka powstała było coś takiego:
Jak widać nie nazywało się to jeszcze PRS i powalało swoją prostotą . Strona ta zaistniała 2004.06.08.
Dopiero 2004.08.04 zostało uruchomione forum a powyższa strona odeszła w zapomnienie, już wtedy pojawiła się nazwa PRS lecz nie było loga. Jako że powstało forum potrzebne było logo i oto one
Widać musiało mi się wydawać za wysokie bo już 2004.08.05 wyszła poprawiona wersjaTak jak wcześniej zaznaczałem na początku nie było loga graficznego dlatego zaraz ruszyły prace mające na celu uzupełnienie tego braku. Z racji że grafik ze mnie słaby, a wszystkie grafiki przygotowywałem sam trwało to dość długo i miało wiele zakrętów nim pojawiło się to co znamy dzisiaj.

Pierwszy projekt 2004.08.14 który nigdy nie zobaczył światła dziennegoPotem dłuższy czas spocząłem na laurach i kolejna wersja pojawiła się dopiero 2004.10.02 i również praktycznie nigdy nie ujrzała światła dziennego bo projekt wciąż mi nie odpowiadał
Ostateczna wersja pojawiła się dopiero 2004.12.10 i miała graficznie pasować do loga GTR który to w tamtym czasie został wydany a my już przygotowywaliśmy się do zajęcia się tym tematem.
Od tego czasu nowe logo pojawiało się na banerach, poniżej jeden z banerów mówiący o tym ze zainteresowaliśmy się GTR, data 2005.02.23To by było tyle jeśli chodzi o historie w obrazach

Chciałem teraz trochę podsumować to co do tej pory (na przestrzeni 2 lat od ostatniego artykułu) udało wykonać. Na początek warto przeczytać ostatnie pytanie Kipili na temat planów i skonfrontować to z stanem obecnym. Jak wiecie stawiamy na soft po to aby wszystkim żyło się lepiej, Commerc (Panel Kierowcy) powstaje już ok 2 lata i 4 miesiące (to wtedy nauczyłem się pisać w PHP) i jak zapewne wiecie stale jest rozwijany, jest ciągle masa pomysłów na ulepszenia i nowe funkcje więc nie martwcie się że prace zostaną wstrzymane. Jak to mówią "im dalej w las tym więcej drzew" tak samo jest z pisaniem takiego systemu który wszystko integruje. System na dobrą sprawę wykonuje tak wiele prac że ciężko sobie wyobrazić życie bez niego. Ciężko by było wymieniać co przez te dwa lata w Commerc pojawiło się nowego bo tak naprawdę prawie wszystko i najogólniej można to podsumować w następujący sposób. Panel Kierowcy jest wielkim pośrednikiem pomiędzy zawodnikami, daje im wiele możliwości zarządzania swoimi poczynaniami, ułatwia wszelkie działania administracyjne, daje szybkość i przejrzystość działań. Co było największym osiągnięciem w systemie ciężko powiedzieć. System powstaje małymi kroczkami ogarniając kolejne dziedziny. Na pewno dość ciekawymi pozycjami był nowy baner w Portalu potrafiący dawać powiadomienia głosowe, wyświetlać dane live itp. Ma też funkcje o których wiedzą tylko Admini , potrafi rozpoznać przebywanie na serwerze nieuprawnionej osoby czy tez poprosić o włączenie serwera.
Innym dość ważnym krokiem był skaner online skanujący wszystkie przejazdy na serwerach. Dzięki niemu możemy dowiedzieć sie ile kilometrów przejechaliśmy w jakim simie, z podziałem na mody i samochody. Dodatkowo jesteśmy wstanie sprawdzić hotlapy na dowolnym torze. Ale to nie wszystko, skaner online umożliwił dzięki zaawansowanym technikom przedstawienie historii kariery zawodnika, wymienić wyścigi w jakich brał udział, podać pozycje, podsumować nasze osiągnięcia. Pojawił się także rating który na początku wzbudził sporo obaw. Były pytania po co itp ale wszystko miało jakiś sens, a jaki to pewnie niebawem się okaże.
Wracając do ostatniego akapitu wywiadu Kipili, wspominane były nowe Ligi i że jesteśmy na to gotowi. Życie pokazało że faktycznie byliśmy, na dzień dzisiejszy mamy kilka regularnych Lig nie licząc tych wakacyjnych. Poprzeczka którą sobie stawiamy jest zawsze wysoko, prowadząc Ligi zawsze kierujemy się ideą braku helpów i jak największego zbliżenia do real. Zawsze staramy się pamiętać o użytkownikach, staramy się pomagać nowym, a ze starymi staramy się poznawać nie tylko wirtualnie ale także osobiście. W styczniu 2008 odbyła się pierwsza Gala SimRacngPL, pierwsza i nie ostatnia kolejna jest już planowana i zapewne niebawem pojawi się odpowiednia informacja. Spotkanie na żywo to bardzo ciekawe doświadczenie jak można poznać kogoś kogo się już znało masę czasu. Osoby które nie czytały relacji z Gali mogą to uczynić tutaj.
Wracając do celi to swoje założenia zawsze realizujemy , dbamy o sprawy bieżące i planujemy działania. W tym czasie wymieniliśmy maszynę będącą serwerem dedykowanym na całkiem nową, Przeprowadzaliśmy się kilka razy z hostingiem http, aż ostatecznie zakupilśmy nową maszynę i postawiliśmy własny serwer http.

Może nie będę więcej truć i powiem coś o planach na najbliższa przyszłość. Od dość dawna chciałem w jakiś sposób powiązać Ligi w całość i uprościć życie zawodnikom. Idea wydaje się prosta ale gorzej z praktycznym wykonaniem. Pomysł dość długo nie mógł znaleźć sensownego sposobu realizacji, do czasu ... no właśnie do czasu gdy z pomocą przyszedł Commerc. Wydaje się że jak może system wskazać rozwiązanie, a jednak to on pokazał światełko w tunelu .
Pierwsza sprawa to ułatwienie życia, po głowie od dawna chodził pewien prosty plan który nazywał się wspólny regulamin. Zaraz powiecie jak to wspólny, każda Liga ma swoje zasady ale nie do końca macie racje. Wiele zasad jest wspólnych dla wszystkich Lig a różnice polegają na pewnych detalach. W ten sposób może powstać regulamin główny opisujący wszystkie podstawowe zasady nie zmienne dla każdej Ligi a regulamin Ligi skupi się tylko na detalach charakteryzujących dana serię. Dzięki temu zostanie zunifikowanych wiele zasad, jak zgłaszanie się do wyścigu, zgłoszenie wypadku, procedury z tym związane, możliwe kary itp. Ułatwi to w znaczący sposób życie zawodnikom, zwłaszcza startującym w więcej niż jednej serii. Teraz wystarczy poznać podstawowe zasady i w dużej mierze wiemy na jakich zasadach odbywa się każda Liga. Zasady Ligowe przybliżą nam punktacji zasady quala wyścigu itp. Wydaję się logiczne i niebawem przekonamy się jak to będzie sprawdzać się w praniu.
Dobra ale co dalej z tym poukładaniem. Jak wiecie organizujemy różne Ligi przedstawiające różne serie wyścigowe, wiecie także o tym że często są problemy bo ktoś powoduje wypadek potem są głosy że licencje są za lekko rozdawane itp. Pomysł poszedł dalej aby coś z tym zrobić i zunifikować system licencji. Łatwo powiedzieć gorzej wykonać. Z pomocą przyszedł właśnie Commerc i jego możliwości. Co by było gdyby każdego zawodnika dało się w pewien sposób obiektywnie na podstawie faktów ocenić ? Chyba się da i tak powstał Rating prezentujący iloczyn umiejętności i pracy (doświadczenia). No tak tylko po grzyba to potrzebne do licencji Idea była prosta, skoro organizujemy różne serie, dajemy zawodnikowi wgląd w jego karierę na podstawie różnych zestawień itp to dlaczego nie dać mu możliwości poczucia rzeczywistości i umożliwić trybu kariery w Portalu. Tak tylko pytanie w jaki sposób, odpowiedz jest zaskakująco prosta. Ułożyć nasze serie wyścigowe jako kolejne szczeble kariery i dopuszczać tam tylko osoby które osiągną określony poziom. Stwierdzenie brzmi pewnie co najmniej dziwnie i nijak się to ma do tej zunifikowanej licencji. To tylko pozory związek jest dość istotny, na początek zakładamy że nowa osoba chce rozpocząć karierę. Do tej pory wybierała sobie serie i tam się starała załapać. Teraz na początek trzeba będzie zdać mały prosty test z wiedzy ogólnej o wyścigach. Nie ma tam nic o regulaminach za to jest wiele o różnych podstawowych pojęciach które trzeba znać (łącznie z bezpiecznym zachowaniem). Po zaliczeniu testu dana osoba otrzymuje Licencję 0. No tak i co to wszystko ? nie to dopiero początek. Licencja 0 uprawnia do startów w serii wyścigów Level0. Jest to całkowicie nowa seria która sama w sobie nie będzie pełną Ligą w normalnym słowa znaczeniu. Do dyspozycji zawodników zostanie oddany samochód Caterham Classic (1.4L 105KM) i różne znane tory. Co ważne seria będzie bezpłatna i tam każdy może się wykazać dzięki czemu zacznie rosnąć jego Rating (proporcjonalnie do jego umiejętności i wyników). Kolejna ważna informacja to Level0 nie jest dla wszystkich, tz startować tam można tylko do osiągnięcia pewnego pułapu, potem pozostają już tylko pełne Ligi.


Tym akcentem chciałem zakończyć.

Krzysztof "McLaren" Waliński
Kipila jest offline  
Rating: 93519 | Skill: 9.94 | OpenRating: 0
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Tagi
jak, powstawał, powstał, prs, simracingpl

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Włączony
Pingbacks are Włączony
Refbacks are WłączonyCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0
SimRacingPL

no new posts

Logowanie
Login:
Hasło:
 Zarejestruj się!

272 osób online
268 Gości
4 Zalogowanych
Facebook
Administratorzy
Administracja portalu
Owner
McLaren
Senior Admin
lelu0
Summer RC Cup 2018
lelu0
Admins
SirDuncan - Historic (GiW) Admin
Moderators
Dmnick - Super Moderator
sobol - Moderator