Szukaj:
PL EN ES
Polecamy

Kalendarz treningów

Alfaholicy_SimRacingPL Server
stare 21-12-2011, 13:43   Post #1 (permalink)
Awatar carson

homemade h-shifter

Jestem nowy (aktywnie) na forum i wypada sie przywitac, no wiec Witam
Kilka miesiecy temu kupilem swoja pierwsza kiere, no i coz ...przepadlem. Wciagnelo mnie na maksa. To tylko momo racing z tego wzgledu, ze cierpie na tzw slomiany zapal, wiec glupio bylo wydac niepotrzebnie wiecej kasy. No ale po krotkim czasie przestalo mi starczac to co oferuje momo, zwlaszcza po tym jak w moje rece wpadl HistorX! (od kilku dni v1.9) I tak maly tuning przeszly standardowe pedaly, w ktorych naprawilem permanentnie fixujace poty (o czym kazdy kto mial momo wie), zwiekszylem twardosc hamulca. Kiera "dostala" wiekszy kat obrotu, z 270 na okolo 700* i teraz mozna calkiem przyzwoicie smigac klasykami. No dobra, koniec mojej urzekajacej historii bo temat nie o tym. Chcialem Wam pokazac i kto wie, moze zainspirowac do zrobienia swojego h-shifter'a. Do ktorego tez po czesci naklonil mnie pociag do HistorX'a. Konstrukcja miala byc (ale wyszlo inaczej) prosta i nie wymagajaca wielu godzin pracy. Wyszlo jak zwykle w moim przypadku czyli dluzej i bardziej skomplikowanie. Zaczalem od szukania ciekawego pomyslu. Klikacze w stylu g25/27 odpaladaly bo po prostu nie tego szukalem. Chcialem cos bardziej zblizonego do dzialania prawdziwej skrzyni, tego konkretnego uczucia podczas zmiany biegu. Wpadlem na yt na wlasnorecznie zrobionego h-shiftera jakiegos azjaty. Musze przyznac ze zrobil na mnie wrazenie.

Niestety to tez odrzucilem bo nie mam dostepu do cnc a struganie tego na stolowej frezarce bylo by ...no dosc niewygodne. Szperalem dalej i wpadlem na fotki jakiejs starej skrzyni biegow.

I to bylo to. Spodobal mi sie mechanizm zalaczania biegow i wzialem sie do pracy. Do tej pory udalo mi sie zrobic tyle:

Konstrukcja jest praktycznie skonczona, zostalo jeszcze tylko przyciac prety na odpowiednia dlugosc i na ich koncach zamontowac mikrostyki. Tymczasowo skrzynia bedzie wpieta w przyciski na momo (zastapi je) ale pozniej planuje kupic kontroler od Leo Bodnara. W ruchu tak sie prezentuje:

Pozostala kwestia sprzegla. Ale nie wszsytko na raz. Niedlugo postaram sie nawiedzic Was w lidze0 swoja osoba. A teraz chetnie odpowiem na ewentualne pytania/komentarze. Pozdro
carson jest offline  
Rating: 21 | Skill: 0 | OpenRating: 0
Logitech G25 | Własny układ H | Hamowanie: heel & toe | Zmiana biegów: Sekwencja
Odpowiedź z Cytatem
stare 21-12-2011, 13:50   Post #2 (permalink)
Awatar thuGG

Witaj carson!
Naprawdę nieźle to wygląda, gratsy!
thuGG jest online  
Rating: 71463 | Skill: 8.53 | OpenRating: 0
Fanatec Clubsport Wheel | Fanatec Clubsport Pedals | Thrustmaster TH8 RS Shifter | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Łopatki
Odpowiedź z Cytatem
stare 21-12-2011, 17:56   Post #3 (permalink)
Awatar docstrus

Bardzo fajny pomysł Gratuluję! a powiedz jaki "feel" uzyskałeś i czy zmiana na biegi np: 2-3, 4-5 i z powrotem odbywa się całkiem płynnie?.
docstrus jest offline  

Logitech DFGT | Własny układ H
Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-2011, 00:56   Post #4 (permalink)
Awatar carson

"feel" da sie regulowac dociskiem sprezyn, ktore widac na kilku fotkach. Pod cala konstrukcja sa sruby regulujace docisk spezyn i kulek za nimi. Co wplywa na to jakiej sily trzeba uzyc do wbicia/zbicia biegu. Z tego akurat jestem calkiem zadowolony, wiadomo ze w takim urzadzeniu imitujacym dzialanie skrzyni biegow ciezko bedzie uzyskac feeling jak w rzeczywistej skrzyni ale efekt koncowy jest ciekawy Nie mialem okazji pobawic sie skrzynia z g25/27 ale po filmikach i opiniach innych raczej jestem w stanie sobie wyobrazic uczucie towarzyszace zmianie biegow w tym hshifterze. Biegi w moim shifterze "po przekatnej" wchodza ladnie, ale wiadomo, ze trzeba wiedziec "gdzie celowac"
carson jest offline  
Logitech G25 | Własny układ H | Hamowanie: heel & toe | Zmiana biegów: Sekwencja
Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-2011, 01:50   Post #5 (permalink)
Studio 397 veh. engineer
Awatar LesiU

Fajnie, w końcu projekt który konstrukcyjnie faktycznie ma coś wspólnego z prawdziwą skrzynią biegów
LesiU jest offline  
Studio 397, rFactor 2: KLIK
PC: Intel i7 7700K; Asus ROG Strix Z270G Gaming; Kingston HyperX Fury 2x16GB 2400 CL15; MSI GTX 1080 Armor OC 8GB; SSD Samsung 256GB SM961 m.2 NVMe; HDD WD 2,5" 1TB 5400rpm; be quiet! Dark Power Pro P11 750W; LG 37,5" 38UC99
OSW: Lenze MCS12H15-, SimuCube, IONI Pro HC, Meanwell SDR-960-48
Pedały: Fanatec CSP v2

Rating: 108480 | Skill: 7.97 | OpenRating: 0
Thrustmaster T500 RS | Fanatec Clubsport Pedals | Hamowanie: heel & toe | Zmiana biegów: Sekwencja
Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-2011, 22:01   Post #6 (permalink)
Awatar docstrus

Cytat: Napisał carson Zobacz post
Biegi w moim shifterze "po przekatnej" wchodza ladnie, ale wiadomo, ze trzeba wiedziec "gdzie celowac"
Wiadomo, jak się coś samemu zbuduje to się potrafi to najlepiej obsługiwać. Na prawdę fajny projekt a plexi powinno dać radę, kiedyś miałem prowadnicę z plexi w shifterku grubości 10mm i mogę powiedzieć że to wytrzymały materiał.
docstrus jest offline  

Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-2011, 22:55   Post #7 (permalink)
Awatar carson

Cytat: Napisał docstrus Zobacz post
Wiadomo, jak się coś samemu zbuduje to się potrafi to najlepiej obsługiwać. Na prawdę fajny projekt a plexi powinno dać radę, kiedyś miałem prowadnicę z plexi w shifterku grubości 10mm i mogę powiedzieć że to wytrzymały materiał.
Z tym celowaniem to troche przesadzilem, to raczej jak w prawdziwej skrzyni. Na pewno nieporownywalnie wygodniej niz w konstrukcjach gdzie jedyna prowadnica shiftera jest gorna plytka z wydrazonymi sciezkami. Nie wyobrazam sobie plynnej obslugi takiej konstrukcji A co do pleksy to zgadza sie, wystarczy zachowac odpowiednia grubosc i jej forme i jest w stanie sporo wytrzymac.
carson jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 22-12-2011, 23:15   Post #8 (permalink)
Awatar docstrus

Cytat: Napisał carson Zobacz post
Na pewno nieporownywalnie wygodniej niz w konstrukcjach gdzie jedyna prowadnica shiftera jest gorna plytka z wydrazonymi sciezkami. Nie wyobrazam sobie plynnej obslugi takiej konstrukcji .
Da radę Panie da radę, przy odpowiedniej sprężynie działa to bardzo fajnie do tego odpowiednio zrobione zatrzaski i jest dobre "odczucie" wbijania biegu z oporem na początku po którym wciąga samo drążek.. a w kategorii cena/jakość nie ma sobie równych. Jednak nie śmiem podważać tego że Twoja konstrukcja sprawuje się bardzo dobrze.
docstrus jest offline  

Odpowiedź z Cytatem
stare 17-04-2012, 16:41   Post #9 (permalink)
Awatar carson

Po dluzszej przerwie wznowilem prace nad shifterem i zostaly tylko drobnostki. 10bitowy kontroler (6 analogowych osi i 32 buttony + HAT) do ktorego bedzie podpieta skrzynia juz jest zrobiony. Jeszcze zostalo tylko zamocowac "ramiona" z mikroprzelacznikami i podlaczyc okablowanie

carson jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 18-04-2012, 17:16   Post #10 (permalink)
Awatar docstrus

Coraz lepiej to wygląda normalnie jak oglądam Twoje dzieło to mam coraz większą ochotę coś zbudować i pewnie podglądnę co nie co, no chyba że kolega już opatentował Trzymam kciuki za projekt !
docstrus jest offline  

Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Tagi
homemade, hshifter, mechanizm, shiftera

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania