Szukaj:
PL EN ES
Polecamy

Kalendarz treningów

Alfaholicy_SimRacingPL Server
Wróć   SimRacing wyścigi online > Działy Tematyczne > Kierownice i inne kontrolery > Sprzęt własnej produkcji / modyfikacje sprzętu > Shifter

Shifter uniwersalny kilka problemów.

Zarejestruj się Projects Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane

Shifter Wszystko o budowie własnych shifterów

Odpowiedz
LinkBack Narzędzia wątku Wygląd
stare 24-01-2015, 17:23   Post #1 (permalink)
Awatar rbQ321

Shifter uniwersalny kilka problemów.

Witam. Zakończyłem budowę samego szkieletu shiftera na bazie shiftera gościa z wolnego kanału na yt (ma tutaj konto, ale nie mogę znaleźć użytkownika) Ma na bank swój temat o tym cacku.

Do sedna:

Shifter ma służyć do gier takich jak rFactor, ETS, AC, no i coś pewnie na przyszłość co wyjdzie. Póki co to jest szkielet (działający poprawnie), ale wersję wykonania oceniam na wczesną alphę, ze względu, iż niektóre materiały nie są zbyt sztywne (np. aluminiowe profile zamiast stalowych), oraz nie są zbyt wytrzymałe (prowadnice z drewna bukowego zamiast POM lub plexy).

Mój problem to już raczej nie elektronika (którą montować będę w przyszłym tygodniu, bo dopiero zamówiłem wszystko co potrzeba (pad, przełączniki krańcowe), a główny problem to główka shiftera. Z racji tego, iż chcę, żeby to było uniwersalne cudo to w wyścigówkach musi grać w układzie H+R, tak w ETS musi grać w układzie 3*pół/ćwierć (typowy układ dla Scani) no i teraz te dwa przyciski są na gałce w realnej Scanii, jeden z przodu, drugi boku od strony kierowcy.

Z czego polecacie zrobić gałkę, żeby prosto mocowało się takie przyciski? Dodam, że zakup oryginalnej gałki mija się z celem, bo jest pełna w środku, a elektroniki tam nie ma w ogóle, żeby to wykorzystać, wszystko pneumatycznie działa.

Kolejną rzeczą jest to, że posiadam pedały od starej kierownicy. Jednak samej kierownicy nie łapie, żeby mogła działać jako sprzęgło. Czy wymontowanie tego pseudo potencjometru i zamontowanie jakiegoś 100-200k podłączonego pod pada z dualshockami zapewni mi sprzęgło?

Przydałby mi się ręczny (nawet 0/1, o pełnym zakresie jak potencjometr nie wspomnę) jakieś pomysły na prosty układ, który będzie działać?

Zapraszam do dyksusji
rbQ321 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 24-01-2015, 18:55   Post #2 (permalink)
Awatar retsam

Cytat: Napisał rbQ321 Zobacz post
jest pełna w środku
to wiertarką nie można sobie porobić otworków na kabelki?
retsam jest offline  
Rating: 16598 | Skill: 5.68 | OpenRating: -330
Thrustmaster T500 RS | Thrustmaster TH8 RS Shifter | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Łopatki
Odpowiedź z Cytatem
stare 24-01-2015, 21:02   Post #3 (permalink)
Awatar rbQ321

Gorzej będzie tam włożyć dwa przełączniki typu switch, bo otwory to tam nie jest problem.
rbQ321 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 24-01-2015, 22:36   Post #4 (permalink)
Awatar Baron

Ja bym użył joysticka o pasującym kształcie.
Nadmiarowe guziki na gałce można usunąć i zamazać dziurki poxyliną, albo jakimś klejem epoxydowym, pomalować wszystko w jeden kolor itp...
Baron jest offline  

Rating: 47474 | Skill: 6.90 | OpenRating: 0
Saitek R440
Odpowiedź z Cytatem
stare 25-01-2015, 09:07   Post #5 (permalink)
Awatar rbQ321

No własnie nie mam joysticka, a kupować specjalnie dla gałki to bezsens trochę. Myślałem nad zrobieniem odlewu z jakiegoś brązu albo czegoś tego typu, jednak w domowych warunkach taki skomplikowany odlew może nie być prosty do zrobienia, o ile w ogóle byłby możliwy. Mógłbym z drewna wystrugać, przeciąć na pół, wydłubać trochę środka, włożyć w jedną połówkę elektronikę i skleić z drugą połówką, jednak obawiam się, że drewno zacznie pękać lub się rozklejać (w to drugie troszkę wątpię, ale jednak).
rbQ321 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 25-01-2015, 11:24   Post #6 (permalink)
Awatar retsam

Joystick 30 zł. Nie musisz od razu kupować jakiegoś wypasionego z FFB.
retsam jest offline  
Rating: 16598 | Skill: 5.68 | OpenRating: -330
Thrustmaster T500 RS | Thrustmaster TH8 RS Shifter | Hamowanie: Lewą nogą | Zmiana biegów: Łopatki
Odpowiedź z Cytatem
stare 26-01-2015, 07:49   Post #7 (permalink)
Awatar rbQ321

W sumie pomyślę o tym, muszę tylko rozejrzeć się za odpowiednim joyem. A nóż, elektronika się przyda kiedyś

Żeby nie zakładać nowego tematu, jaki potencjometr pod sprzęgło polecacie? Mam stare pedały, a w nich potencjometr z małą skalą obrotu. Kierownice wyczytuje, ale jako tylko w systemie 0-1, nie wiem jak same pedały, podłączę dopiero pod pada i zobaczę czy działa, jednak gdyby ten potencjometr też był 0-1, to trzeba będzie wymienić potka, na jakiego? 100k? 200k? Skok pedałów w sumie podobny do DFGT, a swojej DFGT nie rozkręcałem, więc nie wiem co tam w środku siedzi. Jakieś sugestie?

Może w ogóle jakieś sugestie co do sprzęgła DIY? Na coś uważać?
rbQ321 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 27-01-2015, 15:00   Post #8 (permalink)
Awatar rbQ321

Ktoś pomoże?
rbQ321 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
stare 27-01-2015, 15:54   Post #9 (permalink)
Administrator Forum
Awatar sobol

Cytat: Napisał rbQ321 Zobacz post
Kierownice wyczytuje, ale jako tylko w systemie 0-1, nie wiem jak same pedały, podłączę dopiero pod pada i zobaczę czy działa, jednak gdyby ten potencjometr też był 0-1, to trzeba będzie wymienić potka, na jakiego? 100k? 200k? Skok pedałów w sumie podobny do DFGT, a swojej DFGT nie rozkręcałem, więc nie wiem co tam w środku siedzi. Jakieś sugestie?
Pedały podłączysz pod pada? Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Natomiast potencjometr nie jest 0-1. Elektronika zczytuje wartość napięcia z dzielnika napięcia jakim jest potencjometr, a oprogramowanie przypisuje mu wartości. Także jak masz 0-1, to zmiana potencjometru nic nie da, bo za przypisanie 0-1 odpowiada oprogramowanie.
sobol jest offline  
Rating: 14167 | Skill: 3.98 | OpenRating: -440
Odpowiedź z Cytatem
stare 27-01-2015, 18:58   Post #10 (permalink)
Awatar rbQ321

Cytat: Napisał sobol Zobacz post
Pedały podłączysz pod pada? Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Natomiast potencjometr nie jest 0-1. Elektronika zczytuje wartość napięcia z dzielnika napięcia jakim jest potencjometr, a oprogramowanie przypisuje mu wartości. Także jak masz 0-1, to zmiana potencjometru nic nie da, bo za przypisanie 0-1 odpowiada oprogramowanie.
Potencjometr chcę podłączyć pod gałkę analogową pada, takie rozwiązania ludzie robią.
rbQ321 jest offline  
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Bookmarks

Tagi
kilka, problemów, shifter, uniwersalny

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania