Szukaj:
PL EN ES

Poznaj nowe SimRacingPL i weź udział w ROK CUP Challenge!  FAQ z zakresu rFactor  
     
 
Spis treści
1
3
Niniejszy dokument jest własnością Portalu SimRacingPL. Jego kopiowanie bez zgody autorów jest zabronione.
SimRacingPL ©2004 - 2021
Paragraf
Treść punktu
1
Zakup
1.1
Jaka jest aktualna wersja rFactor
Aktualną wersją gry jest 1.255. Jednak ta wersja jest rozprowadzana tylko w postaci aktualizacji do wersji 1.250. Jesli wiec instalujesz gre od początku, musisz pobrac i zainstalowac wer 1.250 a na nia 1.255.
1.2
Skąd zdobyć grę rFactor
rFactor jest dostępny do ściągnięcia ze strony producenta: www.rfactor.net. Jest to wersja demo, która po odblokowaniu staje się wersją pełną.
1.3
Czy sa jakies inne mozliwosci zdobycia rFactora niz zakup u producenta?
Poza możliwością zakupu bezpośrednio u producenta istnieje możliwość zakupu polskiej wersji pudełkowej, wydanej przez Cenega.
1.4
Czym się różni wersja demo od wersji pełnej
Wersja demo rFactora posiada bardzo ograniczoną liczbę aut i torow. Także nie jest możliwe granie on-line.
1.5
Co trzeba zrobić aby zamienić wersję demo w pełną
po uruchomieniu nie odblokowanego rF przejsc do platnosci i oplacic. Można to też zrobić ze strony www.rfactor.net. Po zapłaceniu, na podany e-mail zostanie wysłany klucz (ciąg cyferek), który należy podać w oknie otwartym podczas uruchamiania rFactora DEMO.
1.6
Czy można rFactor kupić w sklepie.
Tak, jest polskie wydanie pudełkowe, wydawcą jest Cenega.
Dodatkowo rFactor jest dystrybuowany tylko drogą internetową za pomocą płatności populnych w internecie, tj. karta kredytową oraz z pomocą serwisów takich jak: PayPal, MoneyBrokers i innych. Szczegóły na www.rfactor.net.
1.7
Słyszalem że można po przeinstalowaniu Windows uniknąć ponownej aktywacji
Po aktywacji klucz którego użyliście jest już bezużyteczny. Na mejla podanego podczas aktywacji przyjdzie wiadomość od TRYMEDIA. Należy sprawdzić w szczególności folder SPAM, bo tam zazwyczaj trafia wiadomość. Znajduje się w niej klucz aktywacyjny, który pozwala na 5 automatycznych aktywacji (np po formacie dysku lub poważnej zmianie sprzętu).
Jeżeli nie chcecie tracić kolejnych aktywacji można zapisać istniejący klucz, który znajduje się na:
C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Trymedia (włącz widoczność ukrytych plików)
Wystarczy przegrać zawartość katalogu w bezpieczne miejsce a po remoncie systemu przywrócić go w oryginalne miejsce
1.8
W jakiej wersji sprzedawany jest rFactor od Cenegi ?
w wersji 1.255
2
Ustawienia i inne
Pamiętaj, 90% odpowiedzi na twoje pytania znajduje się TUTAJ!
2.1
Jak ustawić pozycję fotela w aucie?
Aby tego dokonać należy zdefiniować klawisze odpowiadające za przesuwanie fotela w przód/tył/góra/dół. Po tej operacji można siedząc w aucie dostosować sobie widok używając tych właśnie klawiszy
2.2
Lusterka nie pokazują tego co powinny
Lusterka ustawia się tymi samymi klawiszami co fotel z tą różnicą, że należy trzymać w tym czasie SHIFT.
2.3
Jak sprawdzić FPSy
Naciskając wielokrotnie CTRL+F mozna kolejno: włączyć licznik FPSów (prawy górny róg), włączyć wskaźnik zajętości pamięci przez tekstury (lewy górny róg), włączyć oraz wyłączyć oba wskazania. Zielony pasek na wskaźniku zajętości pamięci oznacza ilość załadowanych tekstur.
2.4
Podczas jazdy obraz nie porusza się płynnie
Prawdopodobnie masz mało FPSów (frames per second – czyli generowanych obrazów na sekunde). Słaby wynik to pochodna kilku czynników: słabej karty graficznej i zbyt wysokich ustawień grafiki w grze. Aby zobaczyć ile masz FPSów naciśnij CTRL+F. w prawym górnym rogu pojawi się liczba. nie powinna ona spadać poniżej 30. Aby zwiększyć ilość fps trzeba zrezygnować z niektórych ustawień
2.5
Jak dobrze ustawić setup auta
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Szczególnie że setup zależy od stylu jazdy kierowcy.
2.6
Co to jest telemetria i jak mozna to wykorzystać
Telemetria to zbiór danych o stanie poszczególnych elementów auta podczas przejazdu. Analiza np. temp kół czy ich pochylenie w zakrętach ułatwia ustawienie podwozia. Telemetra także pokaże różnicę predkości obrotowych kół czy odelgłość podwozia od ziemi i wiele innych parametrów.
2.7
Czym odczytać i analizować dane telemetryczne.
Najlepszym do tego celu jest program firmy MoTeC o nazwie MoTeC Interpreter lub jego nowsza odsłona I2 Pro. Dzięki niemu wszystkie dane można zobaczyć jako wykresy, analizować je w czasie, animować poziomy pedałów gazu i hamulca, wychylenia kierownicy etc. Programy są dostępne za darmo na stronie producenta http://www.motec.com. Aby to wszystko współpracowało z rFactorem należy doinstalowac do niego plug-in ze strony rfactorcentral
2.8
Czy istnieje jakis opis jak uzywać MoTeCa?
Trochę informacji można znaleźć w TYM temacie
2.9
Jak włączyć wirtualne lusterka
Wirtualne lusterka można włączyć zmieniając wpis w pliku player.plr, (znajdziesz go w katalogu rFactor\UserData\Player\ ; "player to Twój nick w simie):
Virtual Rearview In Cockpit="1"
2.10
Jak wyłączyć wibracje kokpitu
Należy odszukać w pliku profilu gracza (.PLR) zmienne Cockpit Vibration Mult i nastawić jej wartość na 0. Można nastawić te liczby na wartość nieco większą aby pozostawić minimalne wibrowanie kokpitu wg uznania.
2.11
rFactor uruchamia sie bardzo dlugo. 
Winę prawdopodobnie ponosi zainstalowany antywirus. Czasem pomaga dodanie gry do wyjątków antywirusa, których nie ma skanować. W innych przypadkach może się zdarzyć konieczność odinstalowania antywira.
2.12
Usunalem sobie pojedynczy plik z instalacji rFactora. Czy musze przeinstalowywac gre?
Nie. Skotrzystaj z TEGO linku. sa tam wszystkie pliki instalowane wraz  z rFactorem.
2.13
Mam kierownicę Logitech i chce do każdego moda przypisać inny profil kierownicy.
wystarczy plik rfactor.exe skopiować pod różnymi nazwami (modów) i w profilerze przypisać do ich różne ustawienia
2.14
Jadąc po długich torach, takich jak np. Nord, dostaję Connection Lost
Spróbuj skryptu wysyłającego prywatną wiadomość, przez co wybudzającego porty na routerze. Do pobrania tutaj wraz z opisem. 
3
Mody
3.1
Czemu rFactor nie zawiera tylu aut i torów co inne gry
rFactor to właściwie nie jest kompletna gra, a platforma na którą można tworzyć różne serie wyścigowe z różnymi autami na różnych torach. A więc aby pojeździć autami ulubionej serii, należy ściągnąć dodatkowe pliki z Internetu, zwane często (i skrótowo) modami.
3.2
Skąd ściągnąć mody
Istnieje kilka miejsc. Głównym, oficjalnym miejscem jest www.rfactorcentral.com. Zawiera on zawsze ostatnie wersje dodatków oraz ew. uwagi jak i ocenę community. Nieoficjalne wydania (np. konwersje torów z innych gier) można znaleźć na www.no-grip.net
3.3
Jak się instaluje mody
Sposobów może być kilka w zależności jak jest przygotowana „paczka”. Jeśli jest to plik .exe to wystarczy uruchomić go, oraz podać miejsce instalacji rFactora (często installery te nie rozpoznają porawnej ściezki). Jeśli są to archiwa .zip, .rar lub inne należy ich zawartość rozpakować do katalogu rFactora. Przy czym w przypadku torów zawartość należy rozpakować do katalogu GameData/Locations. Jesli w archiwum nie istnieje katalog zawierający wszystkie pliki - zwykle ma on nazwe toru – w podkatalogu locations należy utworzyć podkatalog ręcznie i do niego wypakować pliki.
3.4
Jak wybierać auta
W rFactor jest zaimplementowany system zakupow. Oznacza to że każde auto należy kupić a aby to zrobić nalezy mieć wystarczającą ilość pieniędzy. Na szczęście w przypadku większości modów autorzy ustawiają cenę na zero. Co oznacza że auto można wybrać kiedy tylko chcemy. Operacji tej dokonujemy w menu CUSTOMIZE/PLAYER/RACING SERIE. Po wybraniu serii wyścigowej możemy wybrać auto z danej serii. Nie należy zapominać o naciśnięciu przycisku BUY (KUP).
3.5
Rozbudowa aut
rFactor umozliwa tworzenie serii wyscigowych w których będziey dokupywać dodatkowe sprzęty do auta, jak lepszy silnik, hamulce, spojlery etc etc. Czasami ma to charakter rozbudowy auta (czyt. zwiększenia jego osiągów). Czasami jednak będzie to miało na celu zmiany kosmetyczne a nie wplywające na osiągi, np. typ wyświetlacza LCD czy sposób zamontowania skrzydła spojlera. Aby wybrać/kupić dodatek należy nacisnąć przycisk UPGRADES w miejscu gdzie wybieramy auto, wybrać interesujące nas rozszerzenie i nacisnąć przycisk BUY.
3.6
Brakuje mi pieniędzy/doświadczenia aby kupić auto. Da sie to obejść?
Tak. wystarczy wyedytować plik .cch danej serii wyścigowej (każa seria ma osobne konto pieniędzy/doświadczenia). Pliki te znajdują sie w katalogu UserData/TwojaNazwa/seria.cch gdzie seria to nazwa serii wyścigowej np. F!1CTDP.cch. W pliku tym należy znaleźć pola Money (dla pieniędzy) lub Experience (dla doświadczenia) i nadać im odpowiednio dużą wartość.
4
Granie on-line
4.1
Jak się połączyć z serwerami on-line
W tym celu należy posiadać przyłączenie do Internetu. W grze należy wybrać opcję CONNECT a następnie JOIN. Po chwili na liście pojawią się dostępne serwery wraz z danymi jak nazwa toru, seria wyścigowa czy ilość kierowców. Kłódka oznacza że wejście na serwer wymaga podania hasła.
4.2
Co to jest serwer dedykowany
Serwer dedykowany to, w przeciwieństwie do gry, osobny program, który potrafi hostować rozgrywki on-line. Czesto ten termin jest też używany dla określenia „własnego” serwera okreslonej grupy uzytkowników, np. ludzi skupiających się wokół forum. Oznacza to też, że znany jest adres tego serwera, co ułatwia podłączenie do niego.
4.3
Jak sie przyłączyć do serwera dedykowanego
W przypadku rFactor, jeśli serwer jest ustawiony tak aby rozgłaszać swą nazwę do lobby, to jeśli znasz tę nazwę, możesz go odszukac na liście serwerów wskazać i przyłączyć się do niego. Innym sposobem jest podanie adresu IP lub nazwy domenowej. Jest to najczęstszy sposób (i szybszy) w przypadku serwerów dedykowanych. Aby tego dokonać należy nacisnąć przycisk „plus” znajdujący się w lewym górnym rogu listy serwerów a następnie wpisać adres serwera. Po zaakceptowaniu pojawi się lista zawierająca tylko serwerem istniejący pod podanym adresem.
4.4
Po połączeniu z serwerem i wczytaniem toru wyrzuca mnie do menu
Powodem wyrzucenia jest tzw missmatch czyli niezgodność czegoś w twojej grze w stosunku do wymagań stawianych przez serwer. Przy czym niektóre missmatche sa dopuszczalne w sesjach treningowych, ale zostaniesz usunięty z gry podczas wyścigu. najczęstszymi niezgodnościami są:

  • exe missmatch – czyli niezgodna wersja gry
  • track missmatch – rożne wersje toru
  • car class missmatch – czyli wybrałeś auto które nie jest dopuszczone do jazdy na serwerze. Aby móc wejśc na serwer musisz być właścicielem (kupić) auta należącego do dokładnie takiej samej klasy, często z dokładnie tymi samymi dodatkami (jak rodzaj silnika, hamulców etc)


4.5
Jaki jest adres serwera dedykowanego prs
Liga F1 => serwer.simracing.pl:33001
Liga F3 => serwer.simracing.pl:33003
Liga F1'79 => serwer.simracing.pl:33179
Liga FIA GT => serwer.simracing.pl:33333
Liga ACC => serwer.simracing.pl:33444
Liga WTCC => serwer.simracing.pl:33555
Liga Historic => serwer.simracing.pl:33666
4.6
Wchodzę na serwer i mogę tylko oglądać innych. Co robić ??
Trzeba wyłączyć tryb widza / obserwatora (spectactor w wersji angielskiej). W tym celu wchodzimy w opcje polaczenia online i dajemy wył przy opcji widza / obserwatora
5
Przydatne linki
www.rfactor.net - główna strona rFactora. Stąd można go ściągnąć i tu można zakupić licencję www.rfactorcentral.com - oficjalna strona z dodatkami. Zawsze ostatnie wersje. Ocena community, komentarze www.no-grip.net - nieoficjalne dodatki, np konwersje torow z innych gier forum.rscnet.org - największe forum na świecie dot simracingu. w tym rFactora.
 
     
Logowanie
Login:
Hasło:
 Zarejestruj się!

487 osób online
486 Gości
1 Zalogowanych
Kalendarz treningów


Alfaholicy_SimRacingPL Server
Najbliższe wyścigi
Administratorzy
Administracja portalu
Owner
McLaren
Senior Admin
lelu0
Summer RC Cup 2018
lelu0
Admins
SirDuncan - Historic (GiW) Admin
Moderators
Dmnick - Super Moderator
sobol - Moderator