Strona główna » Za nami trzecia tura Pucharu Polski Digital Motorsport

Za nami trzecia tura Pucharu Polski Digital Motorsport

PIOTR ŚMIAŁEK ORAZ PRZEMYSŁAW LEMANEK Z R8G ESPORTS DOŁĄCZYLI DO GRONA ZWYCIĘZCÓW WYŚCIGÓW UNITEL MAZDA MX-5 ESPORTS – PPDM 2022. NAJWIĘCEJ PUNKTÓW NA OKAYAMIE ZDOBYŁ JEDNAK KAMIL GRABOWSKI – ZAWODNIK WILLIAMS ESPORTS ACADEMY UMOCNIŁ SIĘ DZIĘKI TEMU NA POZYCJI LIDERA KLASYFIKACJI GENERALNEJ.

Już po prekwalifikacjach było wiadomo, że Piotr Śmiałek będzie jednym z głównych kandydatów do wygranej na Okayama International Circuit. Śmiałek miał najlepszy czas, a za nim znaleźli się Dariusz Felczak oraz Nikodem Wierzbicki (WRS Competition)

Śmiałek był również najszybszy w kwalifikacjach, gdzie o ponad trzy dziesiąte sekundy pokonał Łukasza Skierskiego (Carbon Simsport PPDM Green). Miejsca w pierwszych rzędach wywalczyli także Rafał Szołtysek, Marcin Świderek (Carbon Simsport PPDM Blue), Nikodem Wierzbicki i Mirosław Nastalczyk (Gray Wolf Racing Team). Lider klasyfikacji generalnej po zmaganiach na Oulton Park Kamil Grabowski (Williams Esports Academy) uzyskał dopiero ósmy czas.

Lepszą reakcję na starcie pierwszego wyścigu miał Skierski i to on został pierwszym liderem wyścigu. Śmiałek spadł na drugie miejsce. Za nimi toczyła się zacięta walka o trzecią lokatę – Szołtysek spadł po pierwszym zakręcie za Świderka i Wierzbickiego, a do tej rywalizacji chwilę później dołączył też Grabowski. Jeszcze przed końcem pierwszego okrążenia Śmiałek ponownie przewodził stawce i zaczął korzystać na tym co działo się za nim. Ataki Wierzbickiego na Skierskiego pozwoliły liderowi uciec od peletonu i szybko zbudować przewagę wynoszącą ponad sekundę. Rywale nie mogli więc korzystać z tunelu aerodynamicznego z Mazdy Śmiałka. Za Skierskim zaczął tworzyć się ciąg rywali chętnych do ataku. Wierzbicki nie czekał jednak za długo na ruch, przez co to on został prowadzącym pościg za Śmiałkiem, który z okrążenia na okrążenie stawał się coraz trudniejszy. Do góry stawki piął się Grabowski, który na czwartym kółku wykorzystał lukę pozostawioną przez Wierzbickiego. Ten atak pozwolił dojechać do tej dwójki reszcie rywali, przez co kwestia miejsc na podium ponownie stała się otwarta. 

Wierzbicki, naciskany przez kierowców Carbon Simsport z Nastalczykiem, samemu atakował Grabowskiego, ale bezskutecznie. Na przedostatnim okrążeniu Nastalczyk zaryzykował manewr na Wierzbickim, który był nieskuteczny. Wierzbicki został obrócony i wraz z Nastalczykiem wylądował na bandzie. Udało im się jednak pozostać w pierwszej dziesiątce. Ich problemy wykorzystał Grabowski, który teraz miał spokojną przewagę nad trzecim Świderkiem. Nikt i nic nie mogło przeszkodzić Piotrowi Śmiałkowi w dominującej wygranej. Na mecie miał aż dziewięć i pół sekundy przewagi nad Kamilem Grabowskim, który na pocieszenie zgarnął dwa dodatkowe punkty za najszybsze okrążenie wyścigu. Marcin Świderek uzupełnił podium, a za nim na metę wjechali Rafał Szołtysek, Łukasz Skierski, Mirosław Nastalczyk, Przemysław Lemanek (R8G Esports), Krystian Nalepa (Hyperion Motorsport by UniRacers PINK), Tomasz Mironowicz (Sim Racing Champions) oraz Nikodem Wierzbicki, który dzięki temu miał pole position do wyścigu numer dwa.

Najlepszą pozycją startową była ponownie ta druga, dzięki czemu na prowadzenie wyszedł Mironowicz. Wierzbickiego na pierwszym okrążeniu wyprzedził także Lemanek. Podopieczny zespołu Romain Grosjeana szybko chciał zostać liderem, co skończyło się kontaktem z Mironowiczem. Zawodnik Sim Racing Champions mógł kontynuować jazdę, ale na dalszej pozycji. Zamieszanie wykorzystał Nastalczyk, który wskoczył tuż za prowadzących peleton. Lemanek, Wierzbicki i Nastalczyk wyciągnęli wnioski z pierwszego wyścigu i kiedy tylko kierowcy z tyłu zaczęli walczyć o czwarte miejsce, to prowadzące trio współpracowało, powstrzymywało się od przedwczesnych ataków i dzięki temu uciekli od goniącej grupy. Przez długi czas na jego czele jechał Nalepa, ale na piątym okrążeniu wyprzedził go Grabowski, który ponownie popisywał się świetnym tempem wyścigowym. Kiedy już zawodnik Williams Esports Academy zadomowił się na czwartej pozycji, to ruszył w pogoń za liderami. W czternaście minut musiał odrobić dwie sekundy do Nastalczyka. Od dwunastego okrążenia trio liderów zmieniło się w tercet. Niezwykle spokojna jazda z przodu stawki zmieniała się w coraz agresywniejszą. Wierzbicki wykonał pierwszą próbę ataku na przedostatnim okrążeniu, podobnie jak Grabowski na Nastalczyka. Doszło do przepychanek i w końcówce kółka Grabowski był już trzeci. Za Nastalczykiem czaił się teraz Rafał Szołtysek, który jednak wstrzymywał się z atakami. Wydarzenia czternastego okrążenia pozwoliły zbudować przewagę Przemysławowi Lemankowi, który zwyciężył, pokonując Nikodema Wierzbickiego oraz Kamila Grabowskiego. W pierwszej dziesiątce dojechali jeszcze Mirosław Nastalczyk, Rafał Szołtysek, Piotr Śmiałek, Marcin Świderek (autor najszybszego okrążenia), Paweł Szymanek (Carbon Simsport PPDM Blue), Tomasz Mironowicz i Krystian Nalepa. Wyniki pozostają jednak nieoficjalne. Sędziowie będą zajmować się incydentem między Lemankiem i Mironowiczem.

Najwięcej punktów w całej rundzie zdobył Kamil Grabowski i to on pozostaje na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Bez zmian także na pozycjach drugiej i trzeciej – tam znajdują się Nikodem Wierzbicki oraz Mirosław Nastalczyk.

Przed zawodnikami Pucharu Polski Digital Motorsport teraz trzy tygodnie przerwy. Amerykańska część rywalizacji rusza dwunastego maja na pętli drogowej Daytona International Speedway. W międzyczasie zapraszamy na półgodzinne podsumowanie trzeciej rundy Unitel Mazda MX-5 Esports w środę, 27 kwietnia o 19:40 na antenie Motowizji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mpdm.com.pl

Organizatorem i promotorem Unitel Mazda MX-5 Esports, cyklu rozgrywanego w ramach Pucharu Polski Digital Motorsport 2022 jest Ragnar Simulator. Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Unitel, Mazda Polska oraz MX-5 Cup Poland. Partnerem technologicznym jest iRacing. Patronem medialnym jest Motowizja.

Trwa ładowanie...