Strona główna » Bez ryku silnika, ale z piskiem opon – rusza Formula E: Accelerate!
accelerate

Bez ryku silnika, ale z piskiem opon – rusza Formula E: Accelerate!

Pamiętacie VISA Vegas eRace? Miała być petarda i była – ale tylko pod postacią porażającej po dziś dzień puli nagród. Reszta pozostawiła wiele do życzenia. Dzisiaj Formuła E chce to zrobić lepiej. Przed nami pierwsza runda sezonu Accelerate.

Tamten event z 2017r. rozegrany w Las Vegas zapisał się drukowanymi literami. Na plus: pula nagród 1’000’000$ (słownie: MILION DOLARÓW), to na skalę esportu kwota niespotykana nawet w najpopularniejszych strzelankach, czy Lidze Legend. Ale do złotych głosek kart historii zabrakło wiele. Zaczynając od półgodzinnego przesunięcia całego eventu z powodu problemów sprzętowych aż po zbugowaną wtedy modyfikację, która pozwoliła Olli Pahkalli używać FanBoosta niemal do woli. Fin przekroczył przez to linię mety jako pierwszy i dopiero sędziowska kara zmieniła wyniki wyścigu. Zwyciężył Holender Bono Huis.

Podejście numer… dwa? Czy liczyć to już jako trzecią próbę?

Formuła E w czasie zeszłorocznego lockdownu zaangażowała kierowców z realnej serii do starcia z simracerami na kilku torach. rFactor 2 w czasie tych trzech lat zrobił duży postęp, dzięki czemu rywalizacja przebiegła znacznie płynniej. Transmisje z tego wydarzenia można było śledzić na żywo chociażby w polskim Eurosporcie. Trudno jednak tę inicjatywę traktować w pełni dedykowaną simracingowi.

Formula E Gen2 – oficjalne DLC do rFactor 2.

Zmienia to najnowsza seria esportowa elektrycznych pojazdów. Formuła E: Accelerate to sezon, czerpiący ze znanych wzorców w świecie wyścigowych symulacji. 6 wyścigów po odwzorowanych z rzeczywistego kalendarza, ulicznych torach. Za kierownicą cyfrowej wersji bolidów drugiej generacji (oficjalne DLC do rFactor 2) 24. kierowców powalczy o nagrody z łącznej puli 100’000$. Nie jest to już takie trzęsienie ziemi, jak w Vegas, ale umówmy się –  nie są to też drobne.

Arcyzaciekłe prekwalifikacje

Aż 21 miejsc w tych zawodach dostali zaproszeni kierowcy. A to spowodowało niesamowitą walkę w prekwalifikacjach. Przez tydzień na berlińskim Tempelhof Airport Street Circuit kierowcy walczyli na tysięczne części sekundy. Zaskakująco dobrze spisywali się kierowcy na co dzień występujący w F1 Esports.

O ile ostatecznie najszybszy Frederik Rasmussen z Red Bull Racing Esports (mistrz Blancpain GT Series z 2017r., wtedy jeszcze rozgrywanych na iRacing) z racji doświadczenia na innych platformach za bardzo nie dziwił, to już ciągle poprawiający się mistrz esportowej Formuły 1 Jarno Opmeer mógł zaskoczyć niejednego rFactorowskiego weterana.

Finalnie do Rasmussena dołączyli Erhan Jajovski (R8G Esports) i Manuel Biancolilla – kolejny z formułowej reprezentacji, na co dzień jeżdżący dla Alpha Tauri. Opmeer był drugi, ale jego czas anulowano po dotknięciu ściany na najszybszym okrążeniu.

Walka w prekwalifikacjach o Top3 rozegrała się na tysięczne części sekundy.

A co z Polakami?

Sześć wyścigów o długości 25. minut zostanie rozegranych do końca marca. Od dziś przez kolejne dwa czwartki zobaczymy pierwszą połowę sezon. Relacja na kanałach społecznościowych rusza od 20:00. W studiu pierwszej rundy zobaczymy kierowców aktualnej stawki Formuły E (Sam Bird, Alex Lynn) oraz 3-krotnego zwycięzcę wyścigu Le Mans – Allana McNisha.

W stawce mamy na razie potwierdzonego jednego rodaka. Po Nikodema Wiśniewskiego w czasie trwania prekwalifikacji sięgnął jeden z zespołów, dlatego nie musiał już wtedy przejmować się o miejsce w stawce. Przedwczoraj okazało się, że był to DS Techeetah.

fot. Twitter DS Techeetah

Z kolei wczoraj potwierdzono Jakuba Brzezińskiego w ekipie Jaguara:

fot. Twitter Formula E

Pełny skład Formula E: Accelerate: https://www.fiaformulae.com/en/gaming/accelerate/drivers

Dla mistrza przejażdżka w trakcie E-Prix

Do dyspozycji kierowców zostanie oddany po raz pierwszy ATTACK MODE. System zaimplementowany w niedawnej aktualizacji rFactor 2 ma za zadanie uatrakcyjnić akcję poprzez wzrost mocy. Kolejny krok ku realnemu odpowiednikowi zostanie w ten sposób postawiony.

Dodatkową atrakcją dla mistrza Formula E: Accelerate będzie możliwość zrobienia kilku okrążeń w trakcie weekendu wyścigowego za sterami realnego Gen2.

Trwa ładowanie...